Erişilebilirlik Menüsü

Ekran Okuyucu

Seçili Alan Okuyucu

Bağlantı Vurgula İkonu

Bağlantı Vurgula

Metni Büyüt İkonu

Büyük Metin

Metni Sola Hizala

İmleç

Okuma Kılavuzu

Okuma Maskesi

Disleksi Dostu

Kontrast

Solgunlaştırma

Düşük Doygunluk

Yüksek Doygunluk

  A- A+
  KURUMUMUZ

  Kurumumuz Nazilli Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi dahilinde mevcut bulunan iki müstakil ceza infaz kurumundan biri kapalı ikisi açık olup bu kurumların özellikleri şöyledir:

  Kapalı Ceza İnfaz Kurumu;;Nazilli E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Nazilli ilçesi Kuzeyinde Hasköy Yolu Üzerinde olup, Yıldıztepe Mahallesi adresinde şehir merkezine 5 km. mesafede Nazilli Adliyesine 6 Km. uzaklıktadır. E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumumuz 1988 Yılında Faaliyete açılmış, daha sonra 2001 yılında yapılan tadilat ile oda sistemine dönüştürülmüştür. 

  E tipi ceza infaz kurumları 550 kişilik oda sistemine uygun olarak projelendirilmiştir.Hükümlü ve tutukluların bu odalarında 100 x 125 cm boyutlarında ışık alan saydam camlı pencereler mevcut olup; koğuşun ortak yaşam alanında ise bir adet tv anten girişi, bir adet çok kanallı merkezî radyo, bir mutfak tezgahı, iki adet priz ile ortak alana bağlı tuvalet ve banyolar bulunmaktadır. Odaların kapıları içeriden kapatabileceği tarzda tasarlanmış olup, koğuşların mevcut iki kapısından havalandırma (bahçe) bölümüne açılan gündüz gün batımına kadar idarece açık tutulmaktadır. Hükümlü ve tutuklular gündüzleri koğuş içerisinde ortak yaşam alanında ve avluda bir araya gelebilmektedir.

  Ceza infaz kurumunda, günlük hizmetlerin (sayım, hastane, ziyaret, duruşma, tahliye, görüş vb.) kayıt altına alındığı, personelin idari blok ile hükümlü ve tutuklu bloklarına geçişlerinin kontrol altında tutulduğu ve tüm sirkülasyonun organize edildiği bir ana kontrol merkezi ile altı kısmi kontrol merkezi bulunmaktadır.Kurumuzdaki meydana gelen sirkülasyon CCTV Kamera Kayıt Cihazı ile 7/24 kayıt edilmektedir.Kurumda, şahısların giriş -çıkışlarının kontrolü için duyarlı kapı ile el dedektörleri; eşyaların kontrolü için ise X-Ray cihazı kullanılmaktadır. X-Ray cihazı ceza infaz kurumuna giren her türlü eşyanın X ışınları ile detayını almak üzere kurulmuş bir sistemdir. Sistem iki ayrı monitöre bağlı olarak çalışmakta, monitörler eşyanın detay ve içeriğini gösterme amaçlı kullanılmakta, şüphe duyulan nesneler üzerinde yakın gösterim (zoom) yapılabilmektedir.

   

  Kurumumuza tutuklanarak veya hüküm giyerek gelen mahpuslara belirli eğitim, öğretim ve meslek bilgileri verip nedamet duyguları geliştirilerek topluma kazandırmak ve onları topluma yararlı birer birey olarak tekrar göndermek temel amaçlarımızdandır.

  Hükümlü ve tutukluların maddi ve manevi kalkınmaları için eğitim ve öğretim faaliyetlerinin gerekliliği ve yararı bütün dünyaca kabul edilmiştir. Bu faaliyetler en etkili iyileştirme aracı olduğu kadar, kurum rejiminin gerektirdiği disiplin ve düzene en iyi uyan yaşayış sistemidir.

  Hükümlü ve tutukluların doğru davranış, tutum ve alışkanlıkları benimseyerek, yeniden suç işlemelerini önleyecek ahlaki değerler kazanmalarını sağlamak, kurum hayatını normal hayata yakınlaştırarak, bu kişilerin salıverilmelerinden sonra topluma uyumlarını kolaylaştırmak ve dış olaylara, tahriklere karşı sabırlı, dayanıklı ve soğukkanlı hale getirmek hedeflerimizin arasındadır.

            5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun hükümlü ve tutukluların eğitim ve iyileştirme faaliyetlerinden bahsettiğinden, Ceza İnfaz Kurumumuzda eğitim ve iyileştirme faaliyetleri süratle devam etmekte olup kanuna uygun olarak hükümlü ve tutuklular arasında bilgi yarışmaları, münazaralar, konferanslar yapılmaktadır.

   

  Konumu : 
  Nazilli İlçesi E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu hükümlü ve tutukluları barındırmak, ıslah etmek ve topluma kazandırmak amacıyla 1988 yılında faaliyete geçmiştir.

  Yerleşimi : 
  Ceza İnfaz Kurumu arazisi içerisinde Kurumun A-B-C-D-E ve  Çok Amaçlı 1 Kapalı Spor Salonu,  1 Açık Halı Futbol Sahası, 4 Çalışma Atölyesi, 3 Derslik ve 1 Kütüphane bulunmaktadır.  Ana binaya bitişik olarak Jandarma Bölük Komutanlığı binası ve 3 katlı 3 dairelerden oluşan lojmanlar, yeşil alan, futbol sahası, araba garajı, nizamiye, şoförler odası, jandarma oto garajı ve depolar bulunmaktadır. E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna girişler idari binanın ön kısmında bululan ana giriş kapısından yapılmaktadır. Ceza İnfaz Kurumu Ana Binası toplam 6 bloktan meydana gelmektedir.
  Kapasite ve Tipi : 
  Nazilli E Tipi Kapalı Ceza infaz Kurumunun kapasitesi 550 kişiliktir.

  Adres

  Yıldıztepe Mahallesi 15. sokak no 99 Nazilli/AYDIN

  Telefon

  0256 318 00 22 -23

  0256 318 00 27 (Faks)

  E-Posta

  nazilli.etcikisaretadalet.gov.tr